Блог

Міжнародна класифікація болю голови

17.05.2013 20:05

Міжнародна класифікація болю голови є основним і обов'язковим інструментом діагностики будь-яких цефалгічних синдромів.

Див: https://paininfo.ru/off-line/_files/98/classification.pdf

Психоемоційні аспекти в лікуванні ревматичних хворих з больовим синдромом

19.04.2013 22:44

Лисенко Г.І., Ткаченко В.І.
Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика

Біль є провідним клінічним проявом багатьох ревматичних захворювань. Мільйони людей страждають від болю в суглобах при ревматоїдному артриті, остеоартрозі та інших захворюваннях. Біль в периартикулярних тканинах та м'язах також супроводжує різні захворювання рухового апарату. Та слід пам'ятати, що біль - своєрідний психофізіологічний стан, що супроводжується не тільки органічними або функціональними порушеннями в організмі, а й призводить до психоемоційних змін. Психологічні та емоційні ефекти болю часто впливають на суб'єктивну реакцію пацієнта, перебільшення або зменшення значимості болю. Лікарю часто доводиться мати справу з психоемоційними проявами болю - емоціями (тривога, депресія та ін.) і больовою поведінкою. Це означає, що ефективність діагностики і лікування визначається не тільки умінням виявляти етіопатогенетичні механізми ревматичного захворювання, що проявляється або супроводжується болем, але і умінням побачити за, цими проявами порушення психіки.

Психологічні, соціальні і фізіологічні чинники є рівно значущими і для діагностики, і для ефективності терапії болю при ревматичних захворюваннях. З метою полегшення діагностики психоемоційних ефектів болю, зіставлення диференціально-діагностичних і терапевтичних даних були створені опитувальники, що складаються з наборів стандартних вербальних дескрипторів, найзагальніших для всіх пацієнтів. Найчастіше застосовується за кордоном «МакГіловський опитувальник болю» ( McGill Pain Questionnaire - MPQ ), що використовує вербальні характеристики сенсорних, афективних, і моторно-мотиваційних компонентів болю, ранжируваних по п'яти категоріях інтенсивності. Для вивчення психопатологічних корелятів болю застосовуються й тести типу «шкала емоцій». З метою оцінки тривоги й депресію також існують спеціальні шкали.

Процедура оцінки «больової» поведінки розглядається як банальне спілкування лікаря і пацієнта під час первинного прийому, але будується за певною програмою. Так, рекомендується в першу чергу звертати увагу на особливості опису болю і специфіку побудови пацієнтом розмови про біль з лікарем, на невербальну больову поведінку (контрольовані рухи, постава, вимушені пози, дихання і ін.), об'єм рухової активності, нав'язливість бажання говорити про власне здоров'я. Найпростішою процедурою дослідження «больової» поведінки є проведення пацієнтом контрольованих дозованих гімнастичних навантажень - підтягування, присідання, активного дихання, роботи з динамометром та ін.

Вище вказані варіанти тестування є дещо односторонніми і дозволяють визначати лише одну характеристику больового відчуття. Останнім часом розробляються методи, які при максимальній доступності і стислості надають загальну оцінку страждання, і забезпечують можливість подальшої математичної обробки. До найцікавіших тестів, що виводять підсумкову профільну оцінку, можна віднести опитувальник, розроблений в університеті МакМастера (Онтаріо, Канада), «Вісконсинський короткий больовий опитувальник». Існує ще повніший «Дармутський опитувальник болю», який дає можливість одержати єдину сумарну оцінку всіх складових хронічного болю, що виражається співвідношенням позитивних і негативних сторін життя пацієнта.

Проведення спеціалізованого тестування психоемоційних проявів болю є вкрай важливим для більш ефективного лікування хворих з ревматичними захворюваннями, подальшого їх прогнозу і впливу на якість життя пацієнта. Застосування найбільш поширених методів психотерапії (включаючи уважне вислухування скарг) дозволить збільшити довіру пацієнта, забезпечити його психологічну підтримку, допоможе хворому розслабитися і повірити в ефективність застосованої терапії. Психологічне втручання може виявитися корисними в деяких стійких, рефрактерних до лікування випадках. Отже, перспективним напрямком в лікуванні больового синдрому при ревматичних захворюваннях є застосування в комплексному лікуванні анксіолітичних та антидепресантних засобів.

Згідно з нашими спостереженнями, додаткове призначення в комплексному лікуванні анксіолітичного засобу - етифоксину гідрохлориду (стрезам) у хворих з больовим синдромом в суглобах, пов'язаним з наявністю різних ревматичних захворювань, сприяло зменшенню проявів болю, підвищенню інтересу до життя, покращанню результатів психоемоційних тестів, на відміну від пацієнтів, які отримували традиційну терапію.

Таким чином, в діагностиці і лікуванні болю при ревматичних захворюваннях завжди слід пам'ятати про наявність психоемоційних ефектів. Вони можуть бути проігноровані, не дивлячись на те, що їх дія на процес купування болю може бути досить значною, особливо в деяких стійких, рефрактерних до лікування випадках. Найефективнішим при ревматичних захворюваннях є комплексний підхід до лікування болю, який враховує патофізіологічні, соціальні і психологічні аспекти, що потенційно впливають на больове сприйняття. Наша практика показала, що застосування в комплексному лікуванні ревматичних захворювань анксіолітичних засобів (етифоксину гідрохлориду - стрезаму) сприяє зменшенню виразності болю та покращанню психоемоційного стану пацієнтів.

Джерело: https://ukrmedserv.com/content/view/7550/318/lang,uk/

Невропатичний біль: сучасні методи діагностики та лікування

04.04.2013 21:52

О.А. Галушко

Резюме
У поданому огляді на підставі аналізу вітчизняної та зарубіжної літератури узагальнено відомості про сучасні методи діагностики та лікування невропатичного болю. Підкреслено, що для адекватного лікування цього виду болю слід: 1) правильно його діагностувати; 2) своєчасно і раціонально оцінювати вираженість болю та необхідність його корекції; 3) ретельно підбирати препарат для кожного конкретного хворого, враховуючи показання та протипоказання, можливі ускладнення та індивідуальні реакції. Вивчено ефективність габапентину для терапії болю у хворих на синдром діабетичної стопи. Обстежено 46 пацієнтів, яких було розподілено на дві групи. До першої групи увійшло 26 хворих, які в складі терапії отримували габапентин, у пацієнтів контрольної групи (n = 20) застосовували традиційну терапію. Встановлено, що при застосуванні препарату покращується післяопераційний перебіг, зменшуються прояви больового синдрому, швидше нормалізуються показники вуглеводного обміну, поліпшуються сон та самопочуття хворих.
 
Повний текст статті: https://www.mif-ua.com/archive/article/7718

 

Нестача знеболюючих засобів

03.04.2013 23:00

Важлива проблема, із якою щодня стикається сфера паліативної допомоги, – нестача знеболюючих, занадто ускладнена процедура призначення опіоїдних анальгетиків, необгрунтоване обмеження дози та кількості знеболювальних препаратів для хворого. Медики ж несуть сувору відповідальність за порушення законодавства у сфері використання знеболюючих препаратів. Україна — єдина країна в Європі, де для знеболення досі використовують тільки ін’єкційний морфін, а це зайві больові відчуття для хворих. У цивілізованому світі вже давно використовують для знеболення пластирі та таблетки, сиропи – ці сучасні методи знеболювання українцям не доступні. Окрім того,  добова доза ін’єкції знеболення у нашій державі обмежена, притому що сила болю — індивідуальна для кожного.

Джерело: Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги https://ligalife.com.ua/

"Тортури для пацієнта"

03.04.2013 22:00
Наталія ДОЛИНА

Навіть недержавні медичні установи відмовляються від ліцензій на використання наркотичних препаратів через бюрократію 

Згідно з міжнародними стандартами, ненадання адекватного знеболювання вважається серйозним порушенням прав людини. Але в Україні сотні тисяч хворих жорстоко страждають через його брак. Тож цій темі присвятили увагу учасники першого національного конгресу з медичної безпеки, в роботі якого взяли участь представники 9 країн. У виступах зазначалося, що в Україні потрібно зняти заборону на використання опіоїдних анальгетиків. Особливо це стосується сільської місцевості, де доступність до аналгезії вимагає радикальних рішень.

Із різних причин ця тема — табу в суспільстві. Кількість українців, які потребують паліативної допомоги, за оцінкою експертів, становить близько 500 тисяч чоловік. Водночас медичні установи недержавної форми власності хоч формально і мають можливість одержати ліцензію на використання наркотичних препаратів, на практиці не хочуть мати справу з такими видами діяльності, адже їх відлякують бюрократичні труднощі й проблеми з контролюючими правоохоронними органами.

Представники управління боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС, МОЗ, Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, громадськість намагаються знайти шляхи розв’язання проблеми забезпечення рівного доступу до якісного та безпечного знеболювання в Україні. Згідно з міжнародними нормами та стандартами, ненадання адекватного знеболювання вважається приниженням людської гідності, а страждання, яких за?знає людина, прирівнюються до тортур.

Міжнародні й вітчизняні експерти дають незадовільну оцінку системі надання знеболювання в Україні. Учасники конгресу висловили сумніви щодо доцільності надання всім препаратам, які містять малі дози кодеїну, рецептурного статусу. Адже лише деякі з них можна використовувати в кустарному виробництві наркотичної речовини.

Ситуація на практиці така, що отримати потрібну дозу опіоїдних анальгетиків, коли інші знеболювальні препарати вже не тамують болю, хворий може, тільки перебуваючи в лікувальних установах. Але таких пацієнтів намагаються якомога швидше виписати. Із цієї причини більшість паліативних хворих перебуває вдома. Після виписки зі стаціонару невиліковно хвора людина із хронічним больовим синдромом залишається сам на сам із гіперконтрольованою системою амбулаторної медичної допомоги, яка бачить у кожному пацієнтові потенційного наркомана, а в його  лікареві — розповсюджувача наркотиків.

Дуже швидко знеболювальні препарати для цієї групи хворих, які можна вільно купити в аптеці, перестають діяти, і вже потрібно застосовувати опіоїдні анальгетики. Однак на цьому етапі пацієнт стикається з низкою практично нерозв’язних проблем. По-перше, майже всі поліклінічні відділення, попри потребу хворого у знеболюванні, призначають ін’єкційні наркотичні анальгетики тільки двічі на день: близько 9:00 і близько 20:00. Така сітка не відповідає сучасним світовим стандартам лікування хронічного больового синдрому.

По-друге, в Україні нема таблетованих форм опіоїдних анальгетиків, доступні лише ін’єкційні. Але час знеболювальної дії ін’єкційних форм коротший, ніж сучасних таблетованих препаратів пролонгованої дії. Крім того, виснажені онкохворі часто не мають достатньої м’язової маси, щоб тривалий час отримувати велику кількість ін’єкцій, що спричиняє, у свою чергу, додатковий біль і страждання. По-третє, внаслідок того, що законодавство щодо боротьби з наркоманією стає жорсткішим,  доступ до опіоїдних наркотичних анальгетиків для пацієнтів  ускладнений.

— Щоправда, за останні роки ситуація трохи поліпшилася, — вважає директор департаменту післяреєстраційного нагляду Державного експертного центру МОЗ  Олена Матвєєва. — Кілька років тому введено таку норму, як створення стаціонару вдома. Такі хворі мають право на забезпечення наркотичними засобами, психотропними речовинами та прекурсорами безпосередньо за місцем проживання. Право отримувати рецепт має або сам хворий, або особа, яка бере на себе опіку над ним. Втім, залишається ще чимало проблем.

Наприклад, досі  вважається, що максимальна добова доза морфіну гідрохлориду становить 5 мл (50 мг) — як зазначено в інструкції для медичного застосування препарату. Однак рекомендації ВООЗ із лікування хронічного больового синдрому не містять такого обмеження застосування морфіну. Міф про те, що перевищення вищих разових і добових доз призводить до зупинки дихання, галюцинацій, порушення мозкового кровообігу в пацієнтів із хронічним больовим синдромом, сучасна медична наука давно подолала. Але рекомендацій ВООЗ на території України не дотримуються.

Учасники конгресу закликали державу забезпечити наявність перорального морфіну в усіх ланках системи охорони здоров’я, спростити систему отримання ліцензії на обіг наркотичних препаратів  передусім для лікувальних установ сільської медицини (амбулаторій сімейної медицини, фельдшерсько-акушерських пунктів), переглянути нормативно-правові акти, що регулюють порядок призначення наркотичних анальгетиків, їхню кількість, яку можна отримати за рецептом в аптеці тощо.

Джерело: https://www.ukurier.gov.ua

Перший блог

23.03.2013 13:16

Сьогодні був створений наш новий блог. Слідкуйте за оновленнями, і ми будемо тримати Вас в курсі наших новин. Ви можете читати нові записи цього блогу використовуючи RSS канал.